Strona główna > Zalety klimatyzacji > Kompletny przewodnik po tlenku węgla

Co może powodować ten śmiertelny gaz w Twoim domu / Co powoduje nieszczelność?

Urządzenia gospodarstwa domowego, począwszy od kotłów, systemów grzewczych i kominków gazowych mogą być źródłem tlenku węgla. Nawet praca silnika samochodowego w zamkniętej przestrzeni może powodować powstawanie CO.

Przypadkowe narażenie na zablokowanych przewodów kominowych i kominów, co uniemożliwia gaz z ucieczki może powodować toksyczne poziomy.

Zabiegi dla zatrucia tlenkiem węgla

Sprawdź swój komin dla bezpieczeństwa i wydajności

Inspekcja i czyszczenie kominków i kominów jest niezbędne dla bezpieczeństwa i wydajności. Zatkany komin stwarza ryzyko zatrucia tlen kiem węgla lub pożaru.

WikiHow pokazuje dokładnie w 10 krokach jak sprawdzić komin w kominku. Powinieneś sprawdzić czy nie ma żadnych przeszkód, takich jak ptasie gniazda lub gruz. W tym celu należy sprawdzić, czy w kominie nie ma znacznego nagromadzenia sadzy, która może być niebezpiecznym zagrożeniem pożarowym.

  • Nadmiar kreozotu, powyżej 1⁄8 cala (0,3 cm) lub 3 mm, może zapalić się w przewodzie kominowym i wysłać płomienie strzelające z góry komina, a nawet spowodować zapalenie się samego domu.

Przy pomocy latarki sprawdź, czy klapa kominowa otwiera się, zamyka i uszczelnia prawidłowo.

"Jeśli przepustnica nie uszczelnia dobrze, stracisz ogromną ilość ciepła z domu, gdy kominek nie jest w użyciu," wyjaśnia Gary Spolar, licencjonowany kominiarz i właściciel Century Chimney w północno-wschodnim Ohio.

Chcesz usunąć niebezpieczny, łatwopalny kreozot z wnętrza komina. Jeśli Twój komin nie był sprawdzany od dłuższego czasu, wezwij profesjonalistę, aby go sprawdził i wyczyścił przewody.

Jeśli masz kominek gazowy, on również wymaga inspekcji. Houselogic podaje krok po kroku"Jak upewnić się, że Twój kominek i komin są bezpieczne".

Dla właścicieli domów, którzy mają kominek gazowy sugerują, aby:

  • Sprawdzić szklane drzwi pod kątem pęknięć.
  • Sprawdzić ułożenie polan gazowych.
  • Wyłączyć gaz na zaworze odcinającym i przetestować zapalarkę.

Wszelkie środki ostrożności i kroki, które podejmiesz teraz, pomogą Twojemu piecowi pracować wydajniej później.

Wskazówka 2

Sprawdź, czy otwory wentylacyjne HVAC mają prawidłowy przepływ powietrza.

Przez cały rok meble są często przestawiane, a do domu wnoszone są nowe meble. Sprawdź dwukrotnie, czy nic nie blokuje otworów wentylacyjnych w Twoim domu.

Zablokowane otwory wentylacyjne są nie tylko bezużyteczne, ponieważ ciepło nie może się wydostać, ale mogą również napędzać ogrzewanie. Ponadto, zablokowany odpowietrznik może spowodować przegrzanie pieca.

Sprawdź zarówno swoje rejestry dostaw, ciepło wieje z nich, jak i rejestry powrotne, powietrze jest wciągane do nich.

Czy kiedykolwiek zamykasz otwory wentylacyjne w nieużywanych pomieszczeniach, aby zaoszczędzić pieniądze?

Energy Vanguard Blog zrobił doskonałą i kompleksową pracę na wyjaśnienie, dlaczego naprawdę nie należy zamykać tych otworów wentylacyjnych. Poszli dalej, aby wyjaśnić niezamierzone konsekwencje zamknięcia swoich otworów wentylacyjnych.

W skrócie, to może zrobić więcej szkody niż pożytku. Kilka z efektów ubocznych są:

  1. Zwiększona szczelność kanału
  2. Problemy z komfortem z powodu niskiego przepływu powietrza
  3. Pęknięty wymiennik ciepła, z możliwością uzyskania tlenku węgla w domu
  4. Kondensacja i wzrost pleśni w zimie z powodu niższych temperatur powierzchni w pomieszczeniach z zamkniętymi otworami wentylacyjnymi

Możesz przeczytać pełny artykuł tutaj: Czy można zaoszczędzić pieniądze, zamykając otwory wentylacyjne HVAC w nieużywanych pomieszczeniach?

Wskazówka 3

Zainstaluj detektory i alarmy tlenku węgla (CO)

Detektory tlenku węgla są bardzo podobne do czujników dymu. Różnica polega na tym, że wykrywają one poziom tlenku węgla, zamiast szukać dymu i ognia.

Musisz rozważyć zainstalowanie detektorów CO w swoim domu. Ponieważ CO jest zarówno trujący, jak i bezwonny, ważne jest, abyś upewnił się, że Twój dom, rodzina i zwierzęta domowe są bezpieczne przed tą toksyną.

Safewise, eksperci od zabezpieczeń domowych, przygotowali świetny przewodnik kupującego detektor tlenku węgla (CO). Obejmuje on najlepsze detektory, od podstawowych po urządzenia inteligentne, dostępne na rynku.

Przewodnik wyjaśnia również, gdzie zainstalować i jak utrzymać swój detektor.

Należy również pamiętać o wezwaniu fachowca z branży HVAC w celu zbadania i rozwiązania wszelkich problemów.

Protect America, zaangażowana w dostarczanie każdemu domowi rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, napisała przewodnik krok po kroku na temat:

Oba alarmy powinny być testowane co najmniej raz w miesiącu lub zgodnie z instrukcjami producenta. NFPA (National Fire Protection Association) ostrzega konsumentów, że "uruchomienie alarmu tlenku węgla wskazuje na obecność tlenku węgla (CO), który może cię zabić".

Zaplanuj regularną konserwację

System HVAC oraz wszelkie inne systemy lub urządzenia spalające gaz lub olej powinny być co roku serwisowane przez wykwalifikowanego technika.

Opary z grzejników i pieców, jeśli nie działają prawidłowo lub są używane w niewłaściwy sposób, mogą spowodować sytuację zagrażającą życiu. Przedsezonowe czyszczenie i sprawdzenie pieca przez zaufanego profesjonalistę może ostrzec Cię o potencjalnych problemach lub po prostu potwierdzić, że Twój system jest zdrowy i gotowy na zimę.

Wykwalifikowany technik sprawdzi bezpieczeństwo i działanie, wentylację i konserwację mechaniczną. Przy regularnej konserwacji i dokładnym corocznym przeglądzie, typowy piec będzie działał przez 20 lat lub dłużej.

Jeśli w trakcie zimy zauważysz jakieś dziwne zapachy lub odgłosy, może to oznaczać rozwijający się problem, którym należy się natychmiast zająć, aby uniknąć całkowitej awarii pieca lub poważnych obrażeń.

Wskazówka 5

Wymieniaj baterie dwa razy do roku

Podejmij zobowiązanie do wymiany baterii dwa razy w roku. Ułatw sobie zadanie, za każdym razem, gdy nadchodzi czas wiosny lub jesieni (zmiana czasu na zegarach), wymień baterie.

Wskazówka 6

Nie uruchamiaj pojazdu w garażu - nigdy

Niektórzy ludzie uważają, że jeśli drzwi garażu są otwarte, można uruchomić samochód.

Według T.H. Greiner, Ph.D., P.E. Agricultural Engineer, "ekstremalnie wysokie stężenie tlenku węgla wytwarzanego przez silnik może podnieść stężenie CO w zamkniętym budynku tak szybko, że człowiek może upaść zanim w ogóle zorientuje się, że jest problem".

"Sprawdzone badania wykazały, że stężenie CO osiąga stężenie IDLH (Immediately Dangerous to Life and Health) wynoszące 1200 części na milion (ppm) w ciągu zaledwie 7 minut, gdy mały silnik benzynowy o mocy 5 koni mechanicznych jest uruchomiony w pomieszczeniu o powierzchni 10 000 stóp sześciennych".

Uniwersytet Stanowy Iowa przeprowadził badania i stwierdził, że rozgrzewanie pojazdu przez zaledwie 2 minuty może spowodować wzrost stężenia CO . Jeśli musisz ogrzać samochód, wyjmij go z garażu przed uruchomieniem.

Wskazówka 7

Nie ogrzewaj domu piecykiem gazowym

Choć może się to wydawać poręczną alternatywą, nigdy nie używaj piekarnika do ogrzewania domu. Przepracowany, pozostawiony bez nadzoru piekarnik może spowodować eksplozję, ponieważ po prostu nie jest przystosowany do pracy przez dłuższy czas.

Z płomienia gazowego przeznaczonego do ogrzewania piekarnika może wydobywać się śmiercionośny gaz CO.

Wskazówka 8

Zachowaj ostrożność przy używaniu ogrzewaczy pomieszczeń spalających paliwo

Ogrzewacze pomieszczeń wymagają regularnej uwagi podczas użytkowania. Maksymalna temperatura urządzenia powinna być regulowana, a wszystkie materiały powinny być trzymane w odległości co najmniej trzech stóp od urządzenia.

Należy pamiętać, że ogrzewacze pomieszczeń są przyczyną około jednej trzeciej domowych pożarów i 80 procent zgonów związanych z ogrzewaniem każdego roku. Nigdy nie zapominaj o wyłączaniu przenośnych grzejników, gdy wychodzisz z domu lub kładziesz się spać.

Używaj ogrzewaczy pomieszczeń tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Każdy grzejnik (paliwowy lub elektryczny) może stanowić zagrożenie pożarowe, jeśli nie jest używany prawidłowo i powinien być używany z ostrożnością.

Wnioski

Wiodące przyczyny tlenku węgla w domu mogą pochodzić z wadliwych pieców, podgrzewaczy wody, pieców i kominków. Bardzo ważne jest, aby podjąć niezbędne środki ostrożności, aby utrzymać dom wolny od tlenku węgla. Może to być zwykły problem z odpowietrzaniem. Jeśli pozostanie on bez kontroli, może przerodzić się w problem z tlenkiem węgla.

Co roku zleć profesjonaliście kontrolę i czyszczenie systemu HVAC. Dzięki właściwej konserwacji, Twój piec będzie pracował wydajniej i zaoszczędzi Ci pieniędzy na drogich kosztach energii, a co najważniejsze...

Zapewnij bezpieczeństwo swojej rodzinie.