Strona główna > Zalety klimatyzacji > Konserwacja klimatyzacji: Ostateczny przewodnik

Jeśli niedawno przeprowadziłeś się z domu, w którym przeważnie korzystałeś z wentylatorów, klimatyzatorów montowanych w oknach lub myślisz o zainstalowaniu centralnej jednostki powietrznej, możesz nie być zbyt zaznajomiony z centralnym systemem klimatyzacji. Nie martw się... możemy Ci pomóc.

Centralne jednostki klimatyzacji działają w ten sam sposób, co lodówka, ale na większą skalę. Zasadniczo, klimatyzator szybko przekształca gaz w ciecz i z powrotem, wykorzystując substancje chemiczne, które przenoszą ciepło z powietrza wewnątrz domu na zewnątrz.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat działania urządzenia klimatyzacyjnego, zapoznaj się z poniższymi materiałami.

Dlaczego moja klimatyzacja wymaga konserwacji?

Tak jak Twój samochód wymaga regularnej konserwacji, aby działał sprawnie i prawidłowo, tak samo Twoja klimatyzacja wymaga regularnej pielęgnacji. Aktywne dbanie o klimatyzację nie tylko przedłuża żywotność urządzenia, ale może również zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy na kosztach naprawy i wymiany. Coś tak prostego jak wymiana filtra powietrza w urządzeniu może przedłużyć jego wydajność, a także poprawić jakość powietrza w domu.

Jak odciąć zasilanie klimatyzacji

Podczas naprawy lub instalacji urządzenia klimatyzacyjnego ważne jest, aby wyłączyć zasilanie urządzenia. Wyłączenie zasilania klimatyzatora nie tylko chroni sprzęt i samą jednostkę, ale także chroni przed porażeniem prądem elektrycznym. Zawsze należy sprawdzić, czy udało się wyłączyć system, próbując włączyć ogrzewanie i chłodzenie za pomocą istniejącego termostatu.

Jak czyścić zewnętrzny zespół skraplacza klimatyzacji

Czyszczenie jednostki skraplacza na zewnątrz na podstawie rocznej zwiększy wydajność klimatyzatora i chronić swoją inwestycję. Jest to łatwy projekt czyszczenia DIY, ale można również zatrudnić profesjonalistę do czyszczenia jednostki dla Ciebie, jeśli nie masz czasu. Czyszczenie skraplacza jest szczególnie ważne, jeśli są mniszki rosnące wokół urządzenia lub obfitość liści lub ścinków trawy.

Jak wypoziomować zewnętrzny skraplacz klimatyzacji

Przenoszenie jednostki klimatyzacji może być zniechęcającym zadaniem, ale jeśli jednostka nie jest prawidłowo wypoziomowana, może nie działać prawidłowo i może powodować wycieki czynnika chłodniczego. Upewnij się, że używasz poziomu, aby sprawdzić swoją jednostkę co najmniej raz w roku, ponieważ ziemia pod jednostką stale się zmienia i osiada.

Poniżej znajduje się kilka informacji o tym, jak wypoziomować urządzenie:

Jak wyczyścić cewkę parownika

Cewki parownika w Twoim urządzeniu klimatyzacyjnym są niezbędne do chłodzenia domu. Nie tylko pomagają one ochłodzić rzeczy, ale także usuwają wilgoć z powietrza, która powoduje tę lepką wilgotność. Ponieważ te cewki są zazwyczaj wilgotne od kondensacji, mogą one łatwo zbierać kurz i brud i stać się brudne. Brudne cewki uniemożliwiają sprawne działanie centralnej jednostki klimatyzacyjnej, ale są również łatwe do czyszczenia.

Tutaj jest kilka pomocnych zasobów:

What if Your Condensate Drain Line is Clogged?

Pamiętasz tę wężownicę parownika, o której mówiliśmy? Aby wilgoć z tej wężownicy nie znalazła się w Twoim urządzeniu klimatyzacyjnym, przewód odprowadzania kondensatu usuwa ją z urządzenia. Ponieważ ten przewód spustowy jest prawie zawsze wilgotny, jest to teren lęgowy dla pleśni i grzybów, które mogą spowodować zatkanie przewodu spustowego. Jest to jeden z najczęstszych powodów, dla których profesjonalista jest wzywany do naprawy klimatyzatora, co oznacza gotówkę z Twojej kieszeni.