Strona główna > Zalety klimatyzacji > Kompleksowa lista kontrolna konserwacji pieca, aby utrzymać ciepło i obniżyć koszty

Zmniejsz straty ciepła i obniż swoje miesięczne rachunki

1. Ustaw termostat na 8 godzin do tyłu o 7°-10°F, aby zaoszczędzić pieniądze

Możesz zaoszczędzić nawet 10% rocznie na ogrzewaniu i chłodzeniu, po prostu odwracając termostat o 7°-10°F na 8 godzin dziennie od jego normalnego ustawienia.

Aby to zrobić w prosty sposób, kup termostat programowalny. Obniżając temperaturę na 8 godzin dziennie, zaoszczędzisz około 83 dolarów rocznie.

Wyjeżdżasz na wakacje? Możesz ją obniżyć do 55 stopni (nie martwiąc się o zamarzanie rur).

Obniżenie temperatury ogrzewania w nocy, a następnie podniesienie jej rano pozwala zaoszczędzić znaczną ilość energii.

"Matematycznie rzecz biorąc, ilość energii potrzebnej do utrzymania ciepła w domu jest równa różnicy między temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną pomnożonej przez czas, w którym ta różnica jest utrzymywana."[źródło].

2. Prawidłowa kalibracja termostatu

Jeśli Twój termostat nie jest prawidłowo skalibrowany, możesz być nadmiernie wydatkowany na energię. Termostat może stracić swoją kalibrację, jeśli do środka dostanie się brud lub jeśli zostanie przypadkowo uderzony. Miej swój termostat sprawdzony i skalibrowany corocznie, lub zainstaluj skomputeryzowany termostat dla najlepszej wydajności paliwa i kosztów.

ABC Home and Commercial oferują krok po kroku instrukcje, jak prawidłowo skalibrować swój termostat.

3. Wymień starszy piec z wysokiej wydajności pieca

Według Jill Murphy, senior product marketing manager, residential heating, Lennox Industries Inc, "Wymiana starszego pieca, który jest 60 procent wydajny na taki, który jest 98 procent wydajny może zaoszczędzić właścicielom domów do 11 469 dolarów w ciągu życia systemu."[źródło].

Piece używają gazu, oleju lub energii elektrycznej jako paliwa. Wydajność jest mierzona jako roczna ocena efektywności wykorzystania paliwa.

Nowoczesne piece mogą mieć ocenę tak wysoką jak 98,2% (co oznacza, że tylko 1,8% jest spalinami).

Jeśli wymieniasz starszy piec na piec o wysokiej sprawności (90%+), powinieneś zauważyć oszczędności na rachunkach za ogrzewanie rzędu 25% - 30%.źródło]

4. Sprawdź, wyczyść i wyreguluj palniki pieca

Wydajność energetyczna jest zdobywana lub tracona na palnikach pieca.

"Pamiętaj, aby szukać wszelkiego rodzaju rdzy lub korozji, które mogły nagromadzić się na palnikach z powodu wycieku kondensatu, który mógł pozostać niewykryty w pewnym momencie podczas życia pieca", mówi Brian Vinsant, specjalista ds. wsparcia produktu, mieszkaniowy sprzęt grzewczy, Rheem Mfg. Co.

5.Odwróć wentylatorysufitowe i zmniejsz koszty ogrzewania

Odwróć wentylatory sufitowe, aby wymusić spadek ciepłego powietrza w dół, dzięki czemu Twój dom będzie bardziej komfortowy. To zadanie konserwacyjne sprawia, że pokoje z wysokimi sufitami stają się bardziej komfortowe.

Przełączenie wentylatorów na obroty zgodne z ruchem wskazówek zegara powoduje, że ciepłe powietrze, które uniosło się do sufitu, wraca do przestrzeni życiowej. To może obniżyć koszty ogrzewania aż o 10 procent, jak podaje Popular Mechanics.

6. Sprawdzaj i zwiększaj izolację

Odpowiednia izolacja pomoże utrzymać ciepło w domu w zimie. A jeśli izolacja jest niewystarczająca, system grzewczy będzie musiał pracować w nadgodzinach tej zimy.

Dodając trochę izolacji na poddaszu, ścianach i w szczelinie, możesz zaoszczędzić pieniądze na kosztach ogrzewania. Izolacja jest jednym z najlepszych sposobów na oszczędzanie energii i obniżenie kosztów.

7. Sprawdź i uszczelnij swoje kanały

Badania pokazują, że 10 do 30 procent ogrzewanego (lub chłodzonego) powietrza w przeciętnym systemie ucieka z kanałów.źródło]

Kanały, które przeciekają powietrze do strychu lub przestrzeni pełzającej mogą dodać setki dolarów rocznie do rachunków za ogrzewanie i chłodzenie.źródło]

Praca kanałów, które transportują ogrzane powietrze w całym domu często ulega uszkodzeniu z wiekiem. Kiedy tak się dzieje, otwierasz swoje wewnętrzne powietrze na mikroskopijne zanieczyszczenia powietrza, które mogą nasilać objawy alergii i astmy oraz negatywnie wpływać na Twoje ogólne samopoczucie.

Te pęknięcia, łzy i inne uszkodzenia będą również zmniejszyć wydajność pieca. Najlepsze podejście DIY jest użycie mastyksu uszczelniacz lub taśmy metalowej, aby naprawić szkody, a następnie izolować kanały.

8. Pozwól, aby światło słoneczne wpadało do domu

Podczas zimy, trzymaj zasłony i cienie na południowych oknach otwarte w ciągu dnia, aby umożliwić światło słoneczne do domu i zamknięte w nocy, aby zmniejszyć chłód, który możesz czuć od zimnych okien.źródło]

9. Uszczelnij przecieki powietrza

Uszczelnianie przecieków powietrza może zaoszczędzić do 10% na rachunkach za ogrzewanie.źródło]

Większość nieszczelności można naprawić za pomocą zwykłego pistoletu do uszczelniania.

Poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach

Jednostki HVAC szybko się brudzą. Gdy brud i zanieczyszczenia nie są usuwane z urządzenia, są one ponownie wprowadzane do domu, obniżając jakość powietrza w pomieszczeniach.

10. Zmień filtr pieca, aby uniknąć kłopotów

Być może zmieniłeś go na koniec sezonu grzewczego, lub potem znowu, może zapomniałeś. Nowy filtr kosztuje tak mało, podczas gdy piec kosztuje tak dużo, dlaczego ryzykować uszkodzenie go?