Strona główna > Zalety klimatyzacji > Wentylatory wyciągowe do łazienki: Przewodnik dla właścicieli domów

Podstawowym celem posiadania wentylatora wyciągowego jest usunięcie wilgoci z łazienki. Wentylatory te pomagają kontrolować i eliminować zapachy łazienkowe.

Dodatkowo zwiększają one bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców poprzez redukcję oparów środków czyszczących, które mogą potencjalnie powodować problemy zdrowotne. Wentylatory łazienkowe pomogą poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach.

Zalety łazienkowego wentylatora wyciągowego

1. Eliminacja zapachów

Jednym z głównych powodów posiadania wentylatora wyciągowego jest kontrola zapachów. Jeśli nieprzyjemny zapach pojawia się w łazience, można go łatwo wyciągnąć z pomocą wentylatora wyciągowego.

W rezultacie, system wentylacji pozwoli Ci utrzymać łazienkę w dobrym stanie, jednocześnie oferując czystą atmosferę dla następnej osoby.

2. Redukcja wilgotności

Zmniejszenie wilgotności w łazience jest istotne dla jej utrzymania. Nadmierna wilgoć może siać spustoszenie na ścianach łazienki, powodując łuszczenie się farby i tapety. W skrajnych przypadkach może nawet spowodować wypaczenie drzwi!

Co najważniejsze, wilgoć może powodować gromadzenie się pleśni. Te zarodniki mogą rosnąć szybko i mogą być trudne do pozbycia się. Dlatego tak ważne jest, aby mieć łazienkowe wentylatory wyciągowe, aby temu zapobiec.

3. Zmniejszenie ilości zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu

Łazienki są zazwyczaj czyszczone z agresywnych środków chemicznych, które mogą powodować różne problemy zdrowotne, gdy wdychane. Jest to poważny problem, szczególnie dla małych dzieci, osób starszych lub osób z aktualnymi chorobami płuc.

Dodatkowo, jeśli w łazience już występuje problem z pleśnią, wentylator pomoże usunąć nagromadzone w powietrzu zarodniki. To z kolei pomoże również spowolnić tempo wzrostu pleśni.

4. Pomagają wyeliminować syndrom zamglonego lustra

Łazienkowe wentylatory wyciągowe pomogą kontrolować wilgoć i usuwać parę wodną na lustrach i ścianach.

Rozdział 2

Wentylacja i rozważania o hałasie

Wymagania dotyczące wentylacji (na podstawie danych liczbowych)

Potrzeba właściwej wentylacji i ruchu powietrza jest istotnym czynnikiem w wentylatorach łazienkowych.

Ruch powietrza jest zwykle mierzony w stopach sześciennych na minutę (CFM), standardowej miary przepływu powietrza wentylatora. HVI, Home Ventilating Institute, dodaje:

"Wskaźniki wentylacji oparte na ośmiu wymianach powietrza na godzinę są ogólnie sugerowane. W przypadku większości łazienek, , odpowiada to jednemu CFM na stopę kwadratową powierzchni łazienki. Na przykład, łazienka o wymiarach 7' x 10' będzie wymagała wentylatora o mocy 70 CFM.

Oto pomocny wykres stworzony przez HVI, który można wykorzystać jako przewodnik dla wentylacji łazienki.

Dla łazienek o powierzchni od 50 do 100 stóp kwadratowych, oszacuj 1 CFM na stopę kwadratową powierzchni podłogi. Dla mniejszych łazienek (mniej niż 50 stóp kwadratowych), 50 CFM. Dla większych niż 100 stóp kwadratowych, musisz zsumować wymagania CRM dla każdego urządzenia łazienkowego, aby oszacować swoje potrzeby. Dodaj 50 CFM dla każdej toalety, wanny lub prysznica. I 100 CFM dla wanien z dyszami.

Im większa łazienka, tym wyższego współczynnika CFM będziesz potrzebować. Home Depot opracował prosty wzór, aby określić rozmiar Twojej łazienki:

Długość x Szerokość x Wysokość x 0.13 = Minimalna wartość CFM

Większość wentylatorów będzie oceniana od 50 do 110 CFM.

Poziom hałasu do rozważenia przy wyborze wentylatorów łazienkowych

Poziomy dźwięku w wentylatorach łazienkowych są oceniane w tonach, a nie w decybelach. Ocena sony jest miarą tego, jak dźwięk jest postrzegany przez słuchacza.

Im niższy numer oceny, tym cichszy wentylator.

Usłysz różnicę między 4+ sony a 2 sony.

Porównanie hałasu wentylatora łazienkowego

Cechy łazienkowych wentylatorów wyciągowych

Wentylatory wyciągowe mogą być wybierane na podstawie własnego stylu i ogólnej wydajności.

Funkcje wentylatora łazienkowego na dzisiejszym rynku mogą obejmować, wentylatory ze światłami, wyczuwanie wilgotności/mokrości i lampy ciepła.

Połączenie wentylatora i światła jest powszechne. Istnieją produkty, które oferują linię wpuszczanych wentylatorów / świateł, które będą wyglądać jak standardowe światła wpuszczane. Sufitowy wentylator wyciągowy jest łatwy do zainstalowania.

Czy kiedykolwiek zostawiłeś wentylator w łazience na piętrze na cały dzień?

Masz wybór, aby dodać wentylator z timerem. Instalacja wyłączników czasowych może pomóc zmniejszyć pleśń budować bez marnowania energii. Conservation Mart ostatnio zaktualizował post na temat Timerów wentylatora łazienkowego: Idealne rozwiązanie dla zapominalskich ludzi. Jest to świetne rozwiązanie, aby uzyskać korzyści z wentylacji i pracy wydajnie.

Ponadto istnieją przełączniki wyczuwające wilgoć, które włączają i wyłączają wentylator na podstawie poziomu wilgotności w łazience.

Twój łazienkowy wentylator wyciągowy może być "inteligentny". Nie ma potrzeby, aby wentylator pracował przez cały dzień.

"Czujnik wilgotności zawiera ręczny wyłącznik wentylatora, ale jeśli czujnik jest ustawiony prawidłowo, powinien włączać się i wyłączać w oparciu o wilgotność w pomieszczeniu. W przypadku większości czujników można również powiedzieć mu, jak długo powinien działać, gdy wyczuje określony poziom wilgotności."

Jak zainstalować czujnik wilgotności w łazience

Instalacja: Najczęstsze problemy i rozwiązania

Chociaż większość domów ma już zainstalowane wentylatory wyciągowe, nie wszystkie z nich są skuteczne.

Aby uzyskać jak najwięcej ze swojego wentylatora łazienkowego, ważne jest, aby zainstalować taki, który zapewni wszystkie niezbędne funkcje.

Najczęstsze problemy z instalacją, których należy unikać

Chociaż istnieje wiele powodów, dla których warto używać łazienkowych wentylatorów wyciągowych, wiele osób często tego nie robi. W większości przypadków jest to spowodowane tym, że wentylator jest głośny i denerwujący. Jest to powszechny problem, który pojawia się, gdy wentylator nie jest prawidłowo zainstalowany.

Zły montaż często wiąże się również z brakiem izolacji, co może powodować ucieczkę ciepła na poddasze. Na szczęście tego wszystkiego można uniknąć stosując odpowiedni wentylator wyciągowy i prawidłową instalację.

Kluczem do wentylacji i instalacji jest zagwarantowanie, że powietrze zostanie wyprowadzone na zewnątrz. W starszych domach, które mają wentylację na poddaszu, może pojawić się pleśń spowodowana gromadzeniem się wilgoci.