Strona główna > Montaż i konserwacja klimatyzacji > Montaż klimatyzatora- zasady których należy przestrzegać.

Po pierwsze zawsze zwracajmy uwagę gdzie będzie zamontowany klimatyzator. Miejsce montażu klimatyzatora musi być optymalne dla całego pomieszczenia- musi zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i równocześnie nie może dekoncentrować hałasem czy mocnym wydmuchem powietrza.

W środku pomieszczenia urządzenie musi być zamontowane na ścianach gdzie minimalna odległość od sufitu wynosi nie mniej niż 200 mm. Klimatyzatory czerpią powietrze górną częścią obudowy, dlatego ta odległość musi być bezwzględnie przestrzegana, inaczej zakłóci pracę urządzenia. Montaż klimatyzatora najczęściej zaczyna się od przymocowania płyty montażowej, na której wisi jednostka wewnętrzna.

Kolejnym etapem jest wywiercenie otworów pod instalację freonową, która będzie odprowadzać krople wody. Należy przy tym bardzo uważać, aby postępować zgodnie z instrukcją obsługi, ponieważ bardzo często przy odginaniu rurki instalacji freonowej dochodzi do jej trwałych uszkodzeń, a tym samym do niepoprawnego funkcjonowania całego klimatyzatora. Prawidłowe wygięcie rurki, nie blokuje przepływu czynnika chłodniczego. Po powieszeniu płyty i jednostki wewnętrznej, przychodzi etap prawidłowego umieszczenia połączeń kielichowych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ bardzo często w tym obszarze dochodzi do nieszczelności. Właściwie ostatnim już krokiem w montażu jest właściwe zabezpieczenie instalacji freonowej, by nie doszło wykraplania się wody. Instalacja freonowa musi być dobrze zabezpieczona na wszystkich połączeniach, gdyż w czasie pracy klimatyzatora przy dużych różnicach temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz a płynem znajdującym się w środku klimatyzatora, może dojść do awarii lub spięcia z powodu zbierającej się w przecięciach wody. Wszystkie przecięcia najlepiej ochronić przy pomocy taśmy termicznej samoprzylepnej.