Strona główna > Montaż i konserwacja klimatyzacji > Jakie pompy ciepła można stosować w systemach grzewczych w domach jednorodzinnych?

Pompy ciepła

Jeśli chcemy obniżać koszty eksploatacji naszych domów to coraz częściej wybieramy rozwiązania powiązane z energią z odnawialnych źródeł. Technologię pozyskiwania energii z otoczenia stosuje się w ekologicznych systemach ogrzewania domów między innymi przy wykorzystywaniu pompy ciepła. Dla inwestorów najważniejsze będzie odpowiedzieć na pytanie jaki typ pompy będzie dla niego najlepszy. Dlatego nim ostatecznie będzie dokonana decyzja trzeba poznać zasady działania tych urządzeń. 

Kompaktowe pompy ciepła solanka-woda

Aby sprostać wymaganiom rynek oferuje nam pompy w wersjach kompaktowych, które nie wymagają dużej przestrzeni do instalacji i mają również kompleksowe wyposażenie. Będą miały między innymi wbudowane komponenty instalacji grzewczej oraz podzespoły umożliwiające podłączenie źródeł ciepła. 

Zobacz również: Pompy ciepła - montaż i serwis

Pompy ciepła do montażu zewnętrznego i wewnętrznego

Powietrze tak samo jak grunt odpowiada za podanie energii cieplnej z pomocą pomp ciepła będzie można to wykorzystać efektywnie. Wydajność jest tutaj na zadowalającym poziomie. podobnie będzie przy tych pompach powietrze woda jak i pompach ciepła solanka woda. 

Pompy ciepła powietrze woda są także niezwykle ciche, gdyż stosowane są tam wentylatory z łopatkami, które zapewniają praktycznie bezgłośną pracę. Stosowanie pomp ciepła powietrze woda oznacza także niższy koszt inwestycyjny, ponieważ ich montaż nie wymaga również montowania kolektorów poziomych albo pionowych. Na rynku polskim znajdziemy pompy powietrze/woda przeznaczone do instalacji zewnętrznej oraz wewnętrznej. 

Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej

Pompy ciepła c.w.u.to sprzęt, który będzie do przygotowania ciepłej wody. Wykorzystuje się do tego celu energię cieplną z powietrza zewnętrznego albo wewnętrznego i wybiera ze środowiska naturalnego większość energii, która będzie potrzebna do pracy. w porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnymi daje to okazję do zmniejszenia kosztów przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo urządzenia będą alternatywą dla kolektorów słonecznych, ponieważ nie będzie tutaj uzależnienia od warunków atmosferycznych

Pompy ciepła powietrze/woda typu split do grzania i chłodzenia

Pompy ciepła określane jako split składają się z jednostki zewnętrznej o kompaktowym charakterze, która może się znajdować bezpośrednio przy ścianie a także jednostki wewnętrznej, która będzie instalowana w budynku. Jednostka zewnętrzna pobiera ciepło z powietrza w otoczeniu, które potem jest przekazywane przewodami z czynnikiem chłodzącym do wewnętrznej jednostki i następnie oddawane do wody grzewczej. Komponenty tworzące tą właśnie pompę są zazwyczaj wygodne, ponieważ dzięki temu przy niewielkim nakładzie pracy tworzy się idealnie przygotowany układ grzewczy, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Powietrze tak samo jak grunt będzie świetnym źródłem energii, którą pompy ciepła będą wykorzystywać w efektywny sposób. System by mógł działać wydajnie poza pompą musi mieć także bardzo dobrze przygotowane pozostałe elementy instalacji. Chodzi o to, by cała przygotowana instalacja pracowała najlepiej jak się da, dzięki temu również użytkownik powinien być zadowolony.