Strona główna > Klimatyzatory > Jak dostosować sprzęt do rodzaju obiektu?

Najważniejszym czynnikiem w procesie wyboru jest podział na dwie kategorie: nowy budynek lub renowacja.

  • W pierwszym przypadku można zaoferować szereg energooszczędnych rozwiązań niskotemperaturowych, w oparciu o łatwość ich wdrożenia na etapie budowy.
  • W przypadku przebudowy, wiele zależy od obecnych systemów inżynieryjnych i istniejącej efektywności energetycznej budynku. Wpływ na wybór i procesy technologiczne, w których występuje zarówno nadwyżka ciepła, jak i zapotrzebowanie na chłód.

Ogólnie rzecz biorąc, główną gradację typów obiektów można zobaczyć na poniższym schemacie.

Głównym rozróżnieniem obiektów do użytku osobistego i komercyjnego są cele klienta.

Jeśli chodzi o budowę na własne potrzeby, klient stawia specjalne wymagania dotyczące jakości budynku, poziomu hałasu i poziomu komfortu.

Ważna jest również popularność marki i reputacja sprzętu. Dla siebie klient jest gotowy kupić droższy sprzęt, ponieważ na podejmowanie decyzji wpływa nie tylko zwrot kosztów, ale także wygląd zewnętrzny, recenzje, rekomendacje znajomych, recenzje w Internecie, czyli wiele innych czynników.

W przypadku użytku komercyjnego na pierwszym miejscu jest budżet i okres zwrotu. W takim przypadku meta klienta - tak szybko, jak to możliwe, aby zacząć zarabiać na wykorzystaniu ich nieruchomości niemieszkalnych. Tylko w przypadku możliwych celów - pięknego wyglądu zewnętrznego całego budynku lub znaczenia produkcji technologicznej, która wymaga bardziej niezawodnego i droższego sprzętu, lub znacznych oszczędności na dostawach energii lub łatwości instalacji, klient jest gotowy rozważyć niestandardowe warianty.

Domki i mieszkania

W większości przypadków na Ukrainie, ze względu na wysokie ceny energii, a zwłaszcza wysokie koszty dostaw gazu i energii elektrycznej, w nowo budowanych obiektach użytku osobistego starają się stosować bardziej energooszczędne i wygodne rozwiązania.

Typowy nowy domek ma wysoki poziom izolacji, a także energooszczędne okna i ciepłą podłogę w piwnicy. Straty ciepła w takim budynku są często mniejsze niż 60 W/m2, co pozwala na zapewnienie ogrzewania tylko ciepłą piwnicą. W tym przypadku dostawy gazu są drogie, a rozwiązania na kotłach na paliwo stałe nie pozwalają na pozostawienie ich na długi czas. Żadna z opcji nie stwarza takich udogodnień jak pompy ciepła. W tym przypadku energia elektryczna będzie dostarczana w każdym przypadku. Podsumowując - zastosowanie pompy ciepła w tandemie z klimakonwektorami jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Jednocześnie, w zależności od powierzchni budynku i kosztów energii elektrycznej, możliwe są różne warianty.

Rozwiązania dla nowego budownictwa

  • Dom o powierzchni mniejszej niż 60m2, w którym nie ma problemów z dostawą energii elektrycznej. Do ogrzewania można wykorzystać konwektory elektryczne, ogrzewanie elektryczne pidloga. W przypadku klimatyzacji racjonalną decyzją będzie zastosowanie klimatyzatorów inwerterowych z pompą ciepła typu "powietrze/powietrze". Ciepła woda będzie przygotowywana w konwencjonalnym bojlerze elektrycznym. Właściciel, jako osoba fizyczna, będzie mógł zarejestrować taryfę za ogrzewanie elektryczne (0,91 UAH za 1 kW) i będzie miał zaakceptowany koszt eksploatacji budynku. Jednocześnie ogólna decyzja o kosztach będzie dość budżetowa. Opłatą będzie jedynie niższy poziom komfortu w porównaniu z systemami wodnego ogrzewania podłogowego i klimakonwektorów.
  • Budynki o powierzchni 80 - 350m2. W nich logiczne jest zainstalowanie klimakonwektorów do ogrzewania i chłodzenia, wodnego ogrzewania podłogowego i pomp ciepła typu "powietrze / woda" lub "woda / woda". Ze względu na oszczędności kosztów wynikające z działania pompy ciepła, nadal możliwe jest utrzymanie się w granicach limitu taryfy ogrzewania elektrycznego (3000 kW* rocznie miesięcznie). A w przypadku powierzchni mniejszych niż 200m2 można również wykorzystać nadwyżkę limitu do pracy kuchenki elektrycznej i innych urządzeń. Możliwe jest oczywiście wykorzystanie kotłów gazowych i konwencjonalnych klimatyzatorów, ale gdy celem jest oszczędność kosztów przepływu, komfort, ciepła woda, ogrzewanie, chłodzenie - połączenie pompy ciepła, wodnego ogrzewania podłogowego, klimakonwektora i pośredniego ogrzewania HWP - za konkurencją.

Wyboru pomiędzy pompami ciepła woda/woda, grunt/woda lub powietrze/woda należy dokonać w oparciu o następujące zasady:

  • jeśli moc z sieci jest mała i nie ma możliwości uzyskania większej, a w pobliżu nie ma dużej wody, to wybieramy "grunt/woda" HS;
  • jeśli moc z sieci jest niewielka i nie ma możliwości uzyskania większej, a w pobliżu jest duży zapas wody, można wybrać pompę ciepła "woda / woda";
  • jeśli ilość energii elektrycznej z podstacji jest wystarczająca lub można uzyskać więcej, odpowiedni jest typ pompy ciepła "wiatr / woda" i nie ma znaczenia, czy w pobliżu znajduje się duże zaopatrzenie w wodę. Aby skrócić okres zwrotu, pompa ciepła tego typu jest wybierana w "punkcie biwalencji". Jest on rozumiany jako optymalna temperatura powietrza zewnętrznego, do której pompa ciepła w pełni pokrywa obciążenie cieplne budynku (dla Kijowa -7°C).
  • Budynki o powierzchni ponad 400m2Budynki tesą często wyposażone w więcej niż jedno źródło ciepła - do ogrzewania można wykorzystać kotły gazowe i na drewno. W takich budynkach często wymagane jest jednoczesne chłodzenie dużych powierzchni. W tym przypadku zasada doboru typu pompy ciepła jest podobna do poprzedniego wariantu, z tą różnicą, że pompa ciepła dobierana jest z priorytetem chłodzenia.
  • Mieszkania. Podejście dla nowych mieszkań jest właściwie analogiczne do tego stosowanego dla domków letniskowych. Powierzchnia mniejsza niż 60m2 - wybieramy TH "powietrze/powietrze". Pomieszczenie o powierzchni ponad 100m2jest odpowiednie dla pompy ciepła powietrze/woda. Ograniczeniem może być brak miejsca przeznaczonego na instalację urządzeń. W takim przypadku jednostkę wewnętrzną pompy ciepła można umieścić w meblach kuchennych. Zaleca się stosowanie pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej, jeśli zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest większe niż 200 litrów.

Rozwiązania dla przebudowywanych budynków

Kiedy mówimy o przebudowie mieszkań lub domków letniskowych, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na następujące dane wyjściowe:

  • temperatury robocze nośnika ciepła;
  • jakość izolacji budynku
  • obecność ciepłej podłogi wodnej.

Jeśli system został zaprojektowany dla temperatury wlotu/wylotu 80/60°C, a budynek nie jest ocieplony, można przeliczyć istniejące urządzenia grzewcze dla niższych parametrów temperaturowych 50/30°C i ocieplić budynek. W dobrze ocieplonym budynku wydajność cieplna źródła ciepła jest wystarczająca do ogrzewania bez wymiany urządzeń (grzejników), a zatem można zainstalować średniotemperaturową pompę ciepła.

Jeśli system został zaprojektowany dla różnicy temperatur 80/60°C, a budynek nie może być ocieplony lub jest już ocieplony, a dalsza izolacja nie jest konieczna ze względu na jej nieskuteczność - należy wybrać wysokotemperaturową pompę ciepła, która ogrzeje nośnik ciepła do wymaganej temperatury.

Jeśli system ma wiele obiegów ogrzewania podłogowego i wszystkie są podłączone do kotłowni, można zainstalować pompę ciepła tylko na obiegach ogrzewania podłogowego.

Jeśli budynek ma już wysokotemperaturowy system grzewczy, ale nie ma czystej poprawy lub planowany jest remont, możliwe jest zastąpienie, na przykład, istniejącego systemu z grzejnikami systemem klimakonwektorów ze średniotemperaturową pompą ciepła, uzyskując w ten sposób zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie.

Ogrzewanie wody jest uważane za dodatkowe obciążenie pompy ciepła, jeśli istniejący zbiornik ciepłej wody ma powierzchnię wymiennika ciepła odpowiednią dla pompy ciepła lub podlega wymianie. W takim przypadku zapotrzebowanie HWP wynosi do 200 litrów.

Goteli

W przypadku nowo wybudowanych lub całkowicie przebudowanych hoteli idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie pomp ciepła typu przemysłowego w zestawie z klimakonwektorami, z pełną odmową grzejników. W ten sposób w korytarzach pokoi instalowane są klimakonwektory kanałowe, które są kompaktowo umieszczone w konstrukcji podwieszanych słupków. Klimakonwektory dostarczają zarówno ciepło, jak i zimno.

Źródłem ciepła i chłodu jest modułowa pompa ciepła, która często instalowana jest na dachu. W przypadku zapotrzebowania na ciepłą wodę do pokoi lub kuchni restauracyjnej, pompa ciepła pozwala odzyskać ciepło z pomieszczeń. W tym przypadku, faktycznie otrzymując chłodzenie w pomieszczeniach +, przygotowanie ciepłej wody dla Ciebie kosztuje bezpłatnie. Split i konwencjonalne kotły mają szansę być używane tylko wtedy, gdy budżet jest bardzo ograniczony, a także gdy wygląd zewnętrzny elewacji budynku nie jest ważny. Generalnie dotyczy to przydrożnych hosteli z 5-7 pokojami.

W przypadku przebudowy hotelu w celu uzyskania głównie chłodu i pod warunkiem zachowania zewnętrznego wyglądu elewacji budynku, możliwe jest zastosowanie systemów wielostrefowych. W takim przypadku system grzewczy z grzejnikami, jeśli jest już zrealizowany, można zastąpić zestawem pompy ciepła z klimakonwektorami.

Biura i małe budynki administracyjne. Obszary komercyjne.

W większości przypadków, gdy ob'utekt jest przebudowywany, decyzja powinna zostać podjęta na podstawie danych dotyczących powierzchni budynku oraz wymaganej wydajności cieplnej i chłodniczej.

Tak więc, jeśli powierzchnia jest mniejsza niż 500m2 (nie ma znaczenia, czy jest to przebudowa, czy nowy budynek), a wymagana moc chłodnicza jest 2 lub więcej razy większa niż zapotrzebowanie na ciepło, lepiej jest zastosować standardowy system ogrzewania grzejnikowego lub elektrycznego w połączeniu z klimatyzatorami domowymi lub przemysłowymi.

W przypadku nowych budynków o powierzchni 10000-10 000m2 lepiej jest postawić na system "klimakonwektor-pompa ciepła". Zwłaszcza jeśli budynki będą później wynajmowane.

Podczas przebudowy obiektów o powierzchni 1000 - 10 000m2 lepiej jest postawić na system wielostrefowy i zachować zainstalowany system grzewczy. Zwłaszcza jeśli budynek jest już wynajmowany od różnych najemców, a Ty jesteś jednym z nich.

Dla powierzchni większych niż 10 000 m2- decyzja podejmowana jest indywidualnie na podstawie parametrów ciśnienia na GWP, chłodu i ciepła, z uwzględnieniem trybu pracy i wielu innych czynników.

Przykładowo, do uzdatniania powietrza dużych powierzchni handlowych na otwartym powietrzu można wykorzystać ruftop lub zastosować wydajną jednostkę nawiewną ze źródłem ciepła i chłodu w postaci pompy ciepła.

Jeśli nie ma zapotrzebowania na chłód, do ogrzewania dużych otwartych pomieszczeń można zastosować termowentylatory lub klimakonwektory ze źródłem ciepła w postaci rejestru ciepła lub kotła.

Ogólnie rzecz biorąc, w sektorze komercyjnym w czasie rekonstrukcji często wybiera się bezpośrednie systemy freonowe, a w czasie nowej budowy - pompy ciepła "powietrze / woda" z klimakonwektorami dla powierzchni większych niż 500m2.

Rośliny

W większości przypadków na Ukrainie nowa budowa fabryk wiąże się z budową budynków administracyjnych, w których podejście do wyboru rozwiązań technicznych dla systemów inżynieryjnych jest podobne do biur. W przypadku przebudowy sklepów z procesami technologicznymi należy przede wszystkim zwrócić uwagę na odbiorców zimna lub ciepła, na obecność nadmiaru ciepła w trakcie procesu technologicznego.

Na przykład w zakładzie piekarniczym jest duża ilość nadmiaru ciepła z linii pieczenia chleba. Ekonomicznie korzystne jest wykorzystanie tego ciepła za pomocą sekcji wentylacyjnej centrali wentylacyjnej lub klimakonwektorów, a następnie, po podniesieniu temperatury nośnika ciepła za pomocą pompy ciepła, wykorzystanie go do ogrzewania grzejników w budynku administracyjnym.